Jak wybierać kinkiety na korytarz?

Kinkiety ścienne w korytarzu

Jak wybierać kinkiety na korytarz?

Każdy, kto choć raz urządzał nowe mieszkanie, doskonale zdaje sobie sprawę, jak trudne w aranżacji jest odpowiednie oświetlenie korytarza. Nie ma znaczenia czy jest to nowe, czy stare budownictwie, zawsze korytarz to miejsce dość niewielkie, ciemne i trudne do doświetlenia. Nic więc dziwnego, że niejeden klient sklepu z oświetleniem zastanawia się, jak powinno się wybierać popularne kinkiety na korytarz.

Jaki powinien być kolor kinkietów?

Na co klienci kupujący kinkiety na korytarz zwracają uwagę w pierwszej kolejności? Oczywiście bardzo duże znaczenie ma typ i rodzaj kinkietu, czyli jego estetyka i sposób wykonania. Nie mniej ważne jest jednak to, jakiego koloru będzie wybrany model. Wiedzieć bowiem trzeba, że sklepy oferujące kinkiety na korytarz mają w swoich ofertach naprawdę wielki wybór. Czym się zatem należy kierować, podejmując decyzję w zakresie kolorystyki?

Powszechnie uznaje się, że kupowane na korytarz kinkiety powinny swoją kolorystyką kontrastować z pozostałymi elementami wyposażenia korytarza. Jeśli ktoś nie ma pomysłu, na jaki kolor postawić, dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na propozycje klasyczne i zawsze mile widziane. Mowa tu jest np. o białych kinkietach lub też utrzymanych w barwach beżowych czy czarnych.

Ile punktów światła w kinkiecie?

Inwestor podczas dokonywania wyboru kinkietów na korytarz powinien wziąć pod uwagę także to, z ilu punktów świetlnych mają się one składać. Wiele osób szuka modeli z dwóch, a nawet z trzech punktów, chcąc tym samym zwiększyć intensywność światła. Czy zawsze jest to jednak dobrym pomysłem i powinno się stawiać na takie wielopunktowe modele?

Każdy kupujący musi zdawać sobie sprawę z tego, że dawniej wielopunktowe kinkiety wybierane były przede wszystkim z uwagi na dość słabą moc żarówek. Żeby można było osiągnąć naprawdę zadowalający poziom jasności światła, wymagane było użycie dwóch, a często nawet trzech żarówek. W dzisiejszych czasach, gdy na rynku dominują żarówki ledowe o bardzo wysokiej jakości, tak naprawdę nie ma już potrzeby nabywania kinkietów z większą ilością źródeł światła i zupełnie wystarczający będzie pojedynczy kinkiet. Jeśli ktoś mimo wszystko chciałby mieć model bardziej rozbudowany, nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki zakupić. Nie ma tu już jednak tej najważniejszej praktycznej przyczyny.

Jaka powinna być moc żarówek w kinkiecie?

O czym jeszcze musi pamiętać kupujący podczas wybierania kinkietów na korytarz? Nie da się ukryć, że razem z nim zwykle nabywane są od razu żarówki, które pozwolą niemal natychmiast po zamontowaniu kinkietów zacząć je używać. Kupujący często ma jednak problem z określeniem, jakiej mocy powinna być dobierana do kinkietu żarówka.

W dzisiejszych czasach, gdy praktycznie wszystkie dostępne na rynku żarówki są ledowe, moc pobierana z gniazdka elektrycznego nie stanowi już wyraźnego wyznacznika jasności i mocy świecenia. Nowoczesne żarówki to już nie 60 czy nawet 100 W modele, lecz zaledwie kilku watowe. Jeśli nabywca chce mieć naprawdę dobrze dobraną jasność, musi zwracać uwagę konkretnie na moc świecenie, czyli na ilość lumenów żarówki.