Jakich 10 zasad powinni przestrzegać początkujący rysownicy?

Jakich 10 zasad powinni przestrzegać początkujący rysownicy?

Talent jest mitem. Zdolność rysowania może posiąść każdy, kto systematycznie i stopniowo będzie zgłębiał kolejne elementy tej sztuki. Aby dojść do pełnej biegłości w rysunku, warto przestrzegać swoistego dekalogu. Bezwzględne trzymanie się jego zasad pozwoli utrzymać motywację i stały progres w procesie nauki.

Zasada 1 – zacznij od początku

Żaden z wielkich malarzy nie zaczął kariery od obrazu swojego życia. Wręcz przeciwnie, swoją drogę do podręczników historii sztuki rozpoczął od prostych, banalnych momentami zadań. Jednak to właśnie one pozwoliły mu dojść na szczyt. Nie inaczej jest z każdym początkującym. Powinien on osobno nauczyć się głębi, perspektywy, etc. Próby zaczynania nauki od zaawansowanych zagadnień niemal zawsze kończą się utratą motywacji.

Zasada 2 – ucz się na błędach

Popełnienie błędu nie jest niczym złym. Kluczowe jest podejście do popełnionego błędu. Niewłaściwie zarządzane, nawet najmniejsze potknięcie może przedwcześnie zabić motywację. Z kolei odpowiednie przemyślenie porażki prowadzi do wartościowych wniosków i niepopełniania podobnych błędów w przyszłości.

Zasada 3 – uzbrój się w cierpliwość

Nauka rysowania to nie sprint, a maraton. A wręcz ultramaraton, ponieważ proces ten zajmuje wiele lat, czasem dekad. Młody adept rysunku wykonuje kolejne zadania o narastającym stopniu trudności. Jego wędrówka wydaje się nie mieć końca. Jednak cierpliwość zdecydowanie się opłaca. Regularne kroki, choćby skromne, koniec końców doprowadzą do profesjonalizmu.

Zasada 4 – tutoriale to nie wszystko

Oglądanie filmów instruktażowych w Internecie ma swoje zalety. Jednak osoby marzące o rysowniczym Olimpie nie powinny na nich poprzestawać. Mistrza może wyszkolić wyłącznie inny mistrz. Najlepszą formą nauki rysunku od wieków pozostają (i przez kolejne wieki będą pozostawać) tradycyjne kursy rysunku, zazwyczaj prowadzone jeden na jeden.

Zachęcamy do przeczytania artykułu -> Porady rysunkowe szkoły rysunku Domin

Zasada 5 – odpowiedni dobór narzędzi

Początek nauki rysunku cechuje wielki zapał. Wielki, lecz, niestety, słomiany. W związku z tym wydawanie wielkich kwot na sprzęt rysowniczy na początku kursu może okazać się nieoptymalne. W przypadku rezygnacji z dalszej nauki niemożliwe jest odzyskanie zainwestowanych pieniędzy. Najlepszą praktyką będzie zapytanie nauczyciela o polecenie narzędzi jakościowych, lecz mimo to tanich.

Zasada 6 – rysuj zawsze

Wiele osób marzy o rysowaniu na wielkich formatach. Jednak okazje do praktyki nadarzają się także spontanicznie. Z tego względu niezbędnym przyborem młodego rysownika jest podręczny szkicownik. Można go nosić w szkolnym plecaku lub nawet w kieszeni. Świat jest pełen inspiracji i nie wiadomo, kiedy się nadarzy. Ponadto szkicownik umożliwia zanotowanie swojego pomysłu w formie tekstowej. 

Zasada 7 – bogaty repetertuar

Nie ma sensu przesadnie skupiać się na jednej technice, choćby nawet była ona ukochaną metodą danej osoby. Ponadto… skąd można wiedzieć, czy dana technika jest ukochana, jeśli zna się tylko i wyłącznie ją? Aby móc jednoznacznie i na zawsze wybrać swoją ulubioną metodę tworzenia rysunków, trzeba spróbować wszystkiego. Nowe bodźce mają także dodatni wpływ na motywację młodego rysownika. Pozwalają odpocząć po żmudnej nauce innej techniki, lub zwyczajnie tworzyć nowe, bardzo kreatywne połączenia już opanowanych metod.

Zasada 8 – inspiruj się

Nie ma nic złego w inspirowaniu się innymi rysownikami czy nawet przedstawicielami innych sztuk. Kluczowe jest wyłącznie niepopełnianie plagiatu, który jest wszakże czynem zabronionym przez polskie prawo. Czytanie książek może skłonić do jej amatorskiego zilustrowania. Oglądanie wystaw mistrzów rysunku może pomóc zrozumieć stosowane przez nich sztuczki i zrodzić chęć ich doścignięcia. Głównym atutem artysty pozostaje oczywiście indywidualny i niemożliwy do powielenia styl. Jednak początek nauki to proces jego powolnego klarowania się. Oznacza to, że młody rysownik musi próbować różnych metod i znać wiele trendów, by w końcu narodził się jego styl.

Zasada 9 – samokrytyka

Wielokrotne powtarzanie jakiegoś błędu przekształca go w nawyk. Zaś posiadanie nieoptymalnych odruchów skutecznie rujnuje technikę. Co gorsza, łatwiej jest się nauczyć złych metod, niż później się ich oduczyć. Z tego względu początkujący powinni diagnozować błędy możliwie najbliżej ich popełnienia. W ten sposób możliwe będzie odpowiednio wczesne wdrożenie procesu oduczania się go, zanim przerodzi się w twardo zakorzeniony nawyk. Ponadto należy być otwartym na feedback od swojego nauczyciela. Jego czujne oko natychmiastowo wykrywa nawet drobne uchybienia. Z kolei jego uwagi nie są złośliwością, a próbą poprawy jakości swojego ucznia.

Zasada 10 – zacznij we właściwym miejscu

Jeśli kogoś zainteresowała grafika komputerowa, najlepszym startem będą darmowe programy. Pozwolą one zrozumieć podstawy tej sztuki bez wydawania pieniędzy. Jeśli trzeba wydać pieniądze, należy minimalizować wydatek i trzy razy upewnić się, że dany kurs czy narzędzie są przeznaczone dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z profesjonalnym rysunkiem.

Polecamy również przeczytanie artykułu pt. “Zasady rysunkowe dla początkujących”.