Kolejna praca Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

0
29

Po największej plenerowej realizacji  Magdaleny Abakanowicz “Nierozpoznani”, na którą składa się 112 wysokich na ponad dwa metry, odlanych z żeliwa, antropomorficznych figur stojących na poznańskiej Cytadeli, w środę zaprezentowano kolejny projekt artystki pod nazwą Standing Figure with Wheel I, który powstał w 1989 roku. Rzeźba została przewieziona do Poznania z Londynu i stanęła w Holu Wschodnim Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie zagości na dwa lata. Oglądać ją będzie można, gdy tylko możliwa stanie się ponowna organizacja wydarzeń w przestrzeni targowej.

–  Bardzo się cieszę, że kolejna praca tak mocno związanej z Poznaniem artystki,  wzbogaci nasze miasto. To następny etap ścisłej współpracy z Uniwersytetem Artystycznym, do której dołączyły teraz Międzynarodowe Targi Poznańskie –  powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Jeżeli chodzi o nasze wspólne działania, to nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. W przyszłym roku planujemy ich kontynuację.

Prezentacja pracy Magdaleny Abakanowicz to jedno z pierwszych działań Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu związanych z uroczystościami nadania uczelni imienia artystki. Punktem kulminacyjnym będzie otwarcie w dniu urodzin rzeźbiarki, 20 czerwca 2021 roku, w przestrzeni Muzeum Narodowego w Poznaniu wystawy “Jesteśmy strukturami włóknistymi”.

Ekspozycja powstaje dzięki życzliwości Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego, która jest jedynym spadkobiercą rzeźbiarki. Prace nad wystawą koordynuje dr Anna Borowiec. W związku z przygotowaniami do uroczystości zaplanowanych na przyszły rok, fundacja przekazała uczelni w depozyt jeszcze jedno dzieło artystki, rzeźbę Pasar z cyklu War Games, która powstała w 1995 roku. Jest ona wyeksponowana w atrium Budynku B Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Magdalena Abakanowicz oficjalnie patronką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zostanie 1 stycznia 2021 roku. Zatwierdzenie zmiany nazwy uczelni – wymagające przeprowadzania procesu legislacyjnego, który trwał ponad rok – miało miejsce na posiedzeniu Sejmu RP 28 listopada tego roku.

Magdalena Abakanowicz to jedna z najznakomitszych polskich artystek, twórczyni o międzynarodowej sławie, której dzieła znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na całym świecie. Artystka przez dwadzieścia pięć lat pracowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1965 roku przyjęła zaproszenie ówczesnego rektora uczelni, prof. Stanisława Teisseyre’a i opracowała program Pracowni Gobelinu, którą kierowała do 1991 roku, do czasu przejścia na emeryturę twórczą. W 2002 roku Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie UAP), uhonorowała ją tytułem doktora honoris causa. W Parku Cytadela odsłonięto wówczas największą plenerową instalację artystki “Nierozpoznani”, o której realizację przez wiele lat zabiegał prof. Jarosław Maszewski, kierownik Pracowni Skojarzeń Elementarnych w Katedrze Bioniki poznańskiej akademii.

Prace Magdaleny Abakanowicz znajdują się w kolekcjach najważniejszych instytucji wystawienniczych na całym świecie, m.in.: Centre Georges Pompidou, Paryż (Francja); Kyoto National Museum of Modern Art, Kioto (Japonia); Ludwig Museum, Kolonia (Niemcy); Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork (USA); Museum of Modern Art, Nowy Jork (USA); Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia, Madryt (Hiszpania); National Museum of Modern Art, Pusan (Południowa Korea); National Museum, Sztokholm (Szwecja); Sezon Museum of Modern Art, Tokio (Japonia); Stedelijk Museum, Amsterdam (Holandia); Virginia Museum of Fine Art, Richmond, Virginia (USA).

Czytaj także: Puste lokale będą salami wystawowymi

MTP/JZ

UM Poznań

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here