Poznań: puste lokale komunalne będą salami wystawowymi

0
24

Galeria w Witrynach to wspólny projekt Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. Tymczasowe ekspozycje w niegaleryjnych miejscach Poznania dają możliwość spotkania ze sztuką w punktach, które do tej pory nie kojarzyły się z kulturą.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych nieodpłatnie, na okres 2-3 tygodni udostępnia puste lokale (na początek 5 lokali) artystom związanym z Uniwersytetem Artystyczny w Poznaniu. Przez kilkanaście dni każdy będzie mógł poobcować ze sztuką w miejscach, które do tej pory były sklepami, punktami usługowymi czy gastronomicznymi. Co 2 – 3 tygodnie artyści będę prezentować się w innych miejscach Poznania.

Projekt umożliwia zwiedzanie wystawy w sposób bezpieczny w czasach reżimu sanitarnego.

– Celem działań artystycznych w witrynach nie jest rewitalizacja miejsc wspomagająca rynek nieruchomości, lecz prezentacja alternatywnych niestandardowych myśli i kulturowych odniesień. Sztuka w witrynach, niewątpliwie, pełni rolę odwróconego procesu gentryfikacji i służy polityce wspólnotowej – mówi prof. Maciej Kurak, prorektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i zarazem kurator wystawy.

Pierwsza odsłona projektu prezentuje twórczość artystów plakatowych. Można obejrzeć na witrynach plakat Jana Jerzmańskiego, który otrzymał Grand Prix w konkursie „Poznań na plakacie”, dwa plakaty autorstwa izraelskiego artysty Yossiego Lemela z jego projektu poświęconego epidemii „Podróż do pandemii”, a  także wybór plakatów Grzegorza Marszałka, nestora poznańskiego plakatu, profesora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Wsparcie dla trzeciego sektora

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zdecydował też o wsparciu dla trzeciego sektora, obniżając czynsze za wynajmowane lokale do końca maja przyszłego roku. Obniżki obowiązują od 1 grudnia 2020 roku do 31 maja 2021 roku. Organizacje pozarządowe mogą się ubiegać o obniżenie czynszu do kwoty 2,5 zł za 1m2. Najemcy, którzy płacą czynsz poniżej tej kwoty, mogą wnioskować o obniżenie stawki o 50 proc., ale nie mniej niż do 1 zł/m2.

Portal Samorządowy (portalsamorzadowy.pl)
Zdjęcie: By January Suchodolski – www.pinakoteka.zascianek.pl, Public Domain