Recepta online – kto powinien się zainteresować takim rozwiązaniem?

Recepta online – kto powinien się zainteresować takim rozwiązaniem?

Recepta online, czyli w skrócie e recepta, to elektroniczna wersja tradycyjnej recepty papierowej. Zamiast otrzymać od lekarza fizyczny dokument, pacjenci mogą zdecydować się na nieco przyjaźniejsze dla środowiska rozwiązanie. Kod dostępu oraz numer PESEL należy podać w aptece, aby otrzymać niezbędne leki. To znacząco zmienia sposób, w jaki ludzie korzystają z usług medycznych. Kto konkretnie powinien zdecydować się na tego typu rozwiązanie?

Osoby przyjmujące leki na stałe

Sporą część pacjentów przychodni stanowią pacjenci, którzy wymagają stałego przyjmowania leków, dzięki czemu mogą normalnie funkcjonować. Wiąże się to jednak z koniecznością regularnego stawiania się w poradni, wyznaczania wizyt z wyprzedzeniem i nierzadko bardzo długiego oczekiwania na przyjecie przez specjalistę. Recepta online znacznie usprawnia cały ten czasochłonny proces.

Wystarczy jedynie skontaktować się z lekarzem za pośrednictwem Internetu, a następnie poczekać na e-mail albo SMS z kodem. Dzięki temu oszczędza się sporo czasu oraz da się efektywniej zarządzać swoim harmonogramem. Skracają się również kolejki w poradniach i zmniejsza się zagrożenie epidemiologiczne, które powstaje, kiedy pod gabinetem lekarskim oczekuje kilkanaście osób z rozmaitymi problemami zdrowotnymi.

Ludzie mieszkający z daleka od poradni

Osobom żyjącym na wsiach i w dużym oddaleniu od miast, e recepta znacząco ułatwia uzyskanie dostępu do leków. Dzięki niej nie trzeba już organizować sobie transportu do najbliższej przychodni. Takie rozwiązanie przyczynia się do zmniejszenia wykluczenia komunikacyjnego. Jest cenione zwłaszcza wśród osób starszych, które mają problemy z poruszaniem się. Dodatkowo recepta online jest niemożliwa do zgubienia – zostaje zapisana na Internetowym Koncie Pacjenta. Nie trzeba się więc martwić, że ulegnie zniszczeniu albo niefortunnie zostawi się ją w przychodni.

Kobiety potrzebujące antykoncepcji awaryjnej

 

Nie da się zaprzeczyć, że skorzystanie z antykoncepcji awaryjnej jest skuteczne tylko wtedy, kiedy zrobi się to w odpowiednim czasie. Każde opóźnienie może mieć kluczowe znaczenie. Tymczasem kolejki do poradni ginekologicznej potrafią okazać się bardzo długie, a nie wszyscy mają możliwość wybrania się do innego miasta.

E recepta w takiej sytuacji stanowi doskonałe wyjście. Wizytę da się bowiem odbyć praktycznie od razu, nawet w 15 minut i tego samego dnia otrzymać, a następnie zrealizować otrzymany dokument, jaki uprawnia do zakupu antykoncepcji awaryjnej. To rozwiązanie jest również bardzo komfortowe dla kobiet, które zwyczajnie się wstydzą pójść w tak delikatnej sprawie do lokalnego ginekologa.

Nagłe, nieprzewidziane sytuacje

Nie da się wszystkiego w życiu dopilnować. Niekiedy zbyt późno zauważa się, że posiadane leki praktycznie się skończyły. Czasem też konieczna jest podróż, na przykład służbowa, jaka wymusza zrobienie zapasu przyjmowanych na stałe środków. Recepta online z pewnością sprawi, że wyjście z tego typu sytuacji będzie o wiele łatwiejsze. Uzyskanie jej nie wymaga bowiem nawet wychodzenia z domu.